-Bu belirtiler varsa dikkat. Rahim ağzı kanserinde erken tanı önemli | www.beykozdabugun.com
Ana Sayfa
Dolar : Euro : Bist :
Ana Sayfa >> -Bu belirtiler varsa dikkat. Rahim ağzı kanserinde erken tanı önemli08.02.2017 00:00

-Bu belirtiler varsa dikkat. Rahim ağzı kanserinde erken tanı önemli

-Bu belirtiler varsa dikkat. Rahim ağzı kanserinde erken tanı önemli


Onkoloji Hastanesi Op.Dr.Levent Özgen, kadınlarda en çok görülen rahim ağzı kanseri hakkında uyarılarda bulundu.


Bu haber 215 kez okundu.


Tıpta seviks olarak adlandırılan rahim ağzı kanserinin önemli bir halk sağlığı sorunu ve jinekolojik kanserler içerisinde sık görülenlerden biri olduğunu belirten Özgen, “Sıklıkla ilişki sonrası vaginal kanama, kötü kokulu akıntı bulguları ile kendini gösterir. Yumurtalık ve rahim kanserleri ile karşılaştırıldığında çok daha genç yaşta kadınları etkilemektedir. 35- 55 yaş arası görülme sıklığı arttığı için özellikle bu dönemde düzenli muayene önemlidir” dedi.

Op.Dr.Özgen açıklamalarına şöyle devam etti:

Tarama programları Sağlık Bakanlığı Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) tarafından yürütülüyor. Kadınlarımız, 5 yılda bir yapılacak olan HPV DNA testi taraması ile rahim ağzı kanserinden korunabilmektedir. Ayrıca bağlı bulundukları aile hekimlerinden ve Toplum Sağlığı Merkezlerinden de bu hizmeti ücretsiz olarak alabilmektedirler. Kanserin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu ve iyileşmenin erken teşhis ile doğru orantılı olduğunu unutmamalıyız.

Rahim ağzı kanserinde, ilerlemiş kanser sıklığı ve kansere bağlı ölümlerin azaltılması açısından önemli bir noktayı tarama yöntemleri oluşturuyor. Yapılacak taramalarla rahim ağzı kanserini henüz erken evrede iken tespit ederek etkin ve basit yöntemlerle tedavi etmek suretiyle ilerlemiş kanser sıklığı ve buna bağlı ölüm ve hastalık riskini düşürmekte mümkündür.


Hpv virüs taraması vaginal smear ile birlikte uygulanarak kimin etkeni taşıdığı ve taşıyanlardan hangisinde rahim ağzının etkilendiğinin saptanması mümkündür. Her iki testi bir araya getirme fikrini ilk kabul eden ve uygulamaya geçiren ülkelerden biriyiz. Bilimsel gelişmelerin takibi ve zamanında Türk halkı ile buluşturulması yönünde uygulama sadece ülkemizde değil tüm dünyada takdir görmüştür.

 


Diğer SAĞLIK haberleri

Hava Durumu

http://www.beykozdabugun.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Copyright